Edycja 2024

Edycja 2023

Edycja 2022

Edycja 2021

Edycja 2020

Edycja 2019

Edycja 2018

Edycja 2017

Edycja 2016

Edycja 2015

Edycja 2014

Edycja 2013

Edycja 2012

Edycja 2011

Edycja 2010

Edycja 2009

Edycja 2008

Edycja 2007

Edycja 2006

Edycja 2005

Spółdzielnia Mieszkaniowa "AUTOSAN"

Adres:
ul. Robotnicza 19
38-500 Sanok

Telefon: 13 464 27 65
Fax: 13 464 28 10
E-mail: smautosan@pro.onet.pl
WWW: sanockasm.pl/o_ssm.html
Logo firmy

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Autosan” istniejąca już 45 lat jest wyróżniającym się podmiotem gospodarczym na mapie regionu podkarpackiego, a w szczególności Ziemi Sanockiej i miasta Sanoka wśród podmiotów działających w formie jednostek„non profit” tj. prowadzących działalność w celach niezarobkowych.

Utworzona została z inicjatywy pracowników Sanockiej Fabryki Autobusów „Autosan”, którzy założyli ją 8 lutego 1966 r. W pierwszym etapie swojej działalności w ramach Ustawy spółdzielczej, zrzeszeni w niej członkowie wybudowali blisko 100 domów jednorodzinnych dla siebie i swoich rodzin ustanawiając ich odrębną własność.

Począwszy od 1986 roku, przyzakładowa wówczas Spółdzielnia radykalnie poszerzając zakres działalności i zmieniając Statut i swoją nazwę nie posiadając jeszcze w swoich zasobach żadnego bloku wielorodzinnego podjęła się realizacji ambitnego 5-cio letniego programu budowy dla pracowników zakładu 500-set mieszkań.

W efekcie powyższego w najtrudniejszym okresie transformacji polityczno -gospodarczej kraju tj. na przełomie lat 80-tych i 90-tych, kiedy inne Spółdzielnie wstrzymały swoje programy budownictwa mieszkaniowego SM „AUTOSAN” wyróżniając się w regionie znacząco zakresem i tempem realizacji inwestycji, porządkując znajdujący się w sąsiedztwie zakładu teren wybudowała prawie 500 nowoczesnych mieszkań, stając się w tym czasie w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego jednym z najbardziej dynamicznych i miastotwórczych podmiotów w regionie.

Sanocka Fabryka Autobusów „Autosan” o 180 letnich tradycjach i ponad 7-mio tysięcznej załodze w okresie od 1955roku do 1985 tj. w ciągu ponad 30 lat wybudowała natomiast dla potrzeb pracowników zakładu zaledwie 600-set mieszkań. W kolejnym okresie transformacji gospodarczo-ustrojowej tj. w latach 1993 do 2008 pomimo trudnych warunków gospodarczych i rynkowych szczególnie w zakresie dostępności w latach 90-tych rodzin do kredytów mieszkaniowych, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Autosan” zwiększyła potencjał mieszkaniowy o około 40% budową dalszych 8 budynków wielorodzinnych z 211 mieszkaniami. Jako jedna z pierwszych w regionie zrealizowała w tym 3 budynki mieszkalne z 93 mieszkaniami lokatorskimi, stosując nową innowacyjną formę finansowanie budownictwa tj. z zaangażowaniem wprowadzonych w tym okresie w kraju preferencyjnych kredytów, z środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, którymi dysponował Bank Gospodarstwa Krajowego w Warszawie. Nadmienić należy, że w omawianym okresie Spółdzielnia była prawie jedynym podmiotem realizującym inwestycje mieszkaniowe w południowej części województwa.

Wychodząc natomiast naprzeciw pilnym potrzebom restrukturyzującej się Fabryki Autobusów „Autosan” w roku 1996 Spółdzielnia przejęła 644 mieszkania zakładowe i przydzieliła je na własność pracownikom i ich rodzinom w tych zasobach mieszkającym. Nowa forma własności oraz przejęcie mieszkań jak wyżej w Zarząd Spółdzielni pozwoliły stworzyć warunki umożliwiające przeprowadzenie pilnego remontu budynków i ich otoczenia oraz modernizacji infrastruktury osiedli celem poprawy ich złego stanu technicznego w efekcie wieloletnich zaniedbań zakładowych tłumaczonych ciągłym brakiem środków.

Zwiększając sukcesywnie liczebność zasobów mieszkaniowych, Spółdzielnia dążyła do osiągnięcia ich optymalnej ilości w zarządzaniu tj. do około 1500 mieszkań. Taka bowiem ilość gwarantuje dobry kontakt z mieszkańcami, sprawną i dobrą jakość ich obsługi przy optymalnie niskich kosztach zarządzania. Aktualnie Spółdzielnia zarządza już ponad 1300 mieszkaniami (w których zamieszkuje blisko 4 tys. Sanoczan co stanowi 10% mieszkańców miasta).

W 1993 roku Spółdzielnia nasza jako jedna wśród niewielu spółdzielni mieszkaniowych w kraju, zrealizowała pionierski w tym okresie kompleksowy program opomiarowania własnej osiedlowej infrastruktury ciepłowniczej oraz instalacji centralnego ogrzewania we wszystkich mieszkaniach a następnie zrealizowała opomiarowanie wody. Kolejne inwestycje modernizacyjne to niezwykle efektywna realizacja kompleksowego programu termomodernizacji budynków, który Spółdzielnia zakończyła w 2010 roku obniżając w efekcie o prawie 60 % zużycie energii cieplnej, a o 70% zużycie wody co obrazują wykresy nr 2 oraz nr 4.

Kolejnym elementem wyróżniającym Spółdzielnię Mieszkaniową „Autosan” wśród innych podobnych spółdzielczych podmiotów gospodarczych jest prowadzenie na bazie własnych centralnych wymiennikowni ciepła i około 4 kilometrowej sieciowej infrastruktury ciepłowniczej działalności energetycznej polegającej na zakupie z zewnątrz energii cieplnej jej przetwarzaniu na niskie parametry i przesyłce oraz dostaw głównie do obiektów własnych i innych użyteczności publicznej w Dzielnicy Posada w Sanoku.

Dużą dbałość o efektywne zautomatyzowane przetwarzanie oraz energooszczędny przesył ciepła skutkuje średnio niskim poziomem kosztów ogrzewania w stosunku do innych aktualnie nie przekraczającym 2 zł/1 m2 p. u. W 2008r. Spółdzielnia aktywnie współpracując z władzami miasta Sanoka przy opracowaniu Lokalnego Programu Rewitalizacji stworzyła możliwość i przygotowała dwa własne projekty o dotacje ze środków unijnych na przedsięwzięcia rewitalizacyjne w ramach R.P.O Województwa Podkarpackiego na 3,4 mln. Starania o dotacje zostały zakończone sukcesem bowiem również jako nieliczna spółdzielnia zakwalifikowana została do realizacji w 100% roku tych zadań. Aktualnie Spółdzielnie przystępuje do realizacji tych zadań z prawie 70%-ową dotacją unijną. Działaniami swoimi inicjując wiele innowacyjnych przedsięwzięć inwestycyjnych, Spółdzielnia wniosła swój znaczący wkład do tego, że inni z niej wzięli przykład przystępując do takich realizacji. Spółdzielcy nasi również oceniają powyższe pozytywnie. Sanok dzięki między innymi również w tym przedsięwzięciom stał się miastem bardziej zadbanym, uporządkowanym, kolorowym, a tym samym bardziej przyjaznym dla Sanoczan oraz atrakcyjniejszym dla turystów krajowych i zagranicznych odwiedzających Ziemię Sanocką i Bieszczady.

Całokształt działalności Spółdzielni został w ostatnich latach dostrzeżony i doceniony przez Kapitułę Regionalnego Konkursu Promocyjnego, która nadała Spółdzielni Mieszkaniowej „Autosan” godło „FIRMA ROKU ZIEMI SANOCKIEJ 2005”. Dostrzegając również pozytywne osiągnięcia i dynamiczny rozwój Spółdzielni, renomowane pismo ekonomiczne „Puls Biznesu” przyznało w 2009r. Spółdzielni Mieszkaniowej „Autosan w Sanoku tytuł „GAZELI BIZNESU”.

Ten zaszczytny tytuł oprócz Spółdzielni Mieszkaniowej „Autosan” otrzymało w 2009r. jeszcze tylko 6 Spółdzielni Mieszkaniowych w kraju na ogólną ich 5-cio tysięczną ilość. W roku natomiast 2010 Kapituła Konkursu Podkarpackiej Nagrody Gospodarczej wyróżniła również za wynik naszą Spółdzielnię swoim Dyplomem. Przyznane wyróżnienia Spółdzielni Mieszkaniowej „Autosan” są dowodem na to, że nawet w trudnych okresach zmian ustrojowych, ekonomiczno- gospodarczych, latach kryzysu i degradacji w tym znacznej części podstawowych do niedawna regionalnych gałęzi przemysłu, kompetentne i odpowiedzialne zarządzanie podmiotem gospodarczym skutkować może złagodzeniem występujących niekorzystnych zjawisk a nawet rozwojem i znaczącym wzrostem gospodarczym.


| Strona główna PNG | Lista firm PNG 2014 | Lista firm PNG 2014 w kategorii firm małych I |